wtorek, 25 maja 2021

Witajcie w naszej bajce - Bajka Pana Kleksa w Katowicach


To miejsce wygląda niezwykle jeszcze zanim wejdziemy do środka. Niesamowity klimat katowickiej Fabryki Porcelany sprawia, że Bajka Pana Kleksa już od początku wydaje się miejscem magicznym.


Bajka Pana Kleksa to nie jest typowa sala zabaw dla dzieci - jest to miejsce, gdzie dzieci odkrywają świat fantazji, nauki i eksperymentowania. Bajka to niesamowicie kolorowy świat, pełen faktur i wzorów, gdzie nie sposób się oprzeć, żeby wszystkiego nie dotknąć. Ale spokojnie, Bajka Pana Kleksa to nie muzeum -  to właśnie jest tu piękne, że dzieci mogą wszystkiego dotknąć i poczuć.  

Świat Bajki Pana Kleksa to ponad 1000 m2 interaktywnej przestrzeni dla dzieci i rodziców, znajdziecie tu mnóstwo łamigłówek, zagadek i eksperymentów. 
Znajduje się tu 8 stref tematycznych inspirowanych przygodami Pana Kleksa, a cała scenografia stworzona została przez najlepszych projektantów. 
Kultowa powieść z naszego dzieciństwa opowiedziana w nowy, współczesny sposób - to miejsce zaczaruje dzieci i ich rodziców. 
Tak zaczyna się nasza przygoda w zaczarowanym świecie Pana Kleksa...  


Bajka Pana Kleksa

Adres: ul. Porcelanowa 23, Katowice

Fabryka Porcelany

tel. 536 490 051

Strona internetowa: www.bajkapanakleksa.pl

Facebook: www.facebook.com/BajkaPanaKleksa

Instagram: www.instagram.com/bajka_pana_kleksa/

Aktualne ceny biletów znajdziecie TU

Włączamy więc wyobraźnię i wkraczamy w magiczny świat Ambrożego Kleksa. 

Zaczynamy w Ostatnim Rezerwacie Przyrody - tu dostajemy zadanie od Pana Kleksa lub jego pomocników Adasia i Agnieszki i wyruszamy na niezwykłą misję. Ostatni Rezerwat Przyrody to miejsce dla miłośników przyrody i świata zwierząt. Naszą przygodę zaczynamy od odnalezienia wszystkich zwierząt mieszkających w dżungli. Już tutaj można zobaczyć, że w Bajce Pana Kleksa spora część ekspozycji poświęcona jest ekologii - twórcy postawili na drewno, naturalne materiały i rozwiązania przyjazne planecie.  


Następnie udajemy się do Krainy Szpaka Mateusza. Na początek musimy przedrzeć się przez brodę Pana Kleksa, a później już możemy odkrywać wszystkie zaczarowane zakamarki tej niezwykłej Krainy. Naszym zadaniem jest odnalezienie guzika z czapki Bogdyhanów.


Znajdziemy tu zegar, senne lusterka, ogromne guziki i szuflady z bajkami  - ten świat to feeria barw, faktur i wzorów. Tą przestrzeń możemy poznawać sensorycznie, poćwiczymy też umiejętność współpracy, pamięć i spostrzegawczość, bo Pan Kleks ma dla dzieci mnóstwo zadań.
  

Następnie udajemy się do podniebnego Psiego Raju - to strefa gier i zabaw. Ta część dzięki jasnym barwom daje dzieciom odpoczynek po kolorowej i bardzo stymulującej Krainie Szpaka Mateusza. Jest tu mini plac zabaw, są gry planszowe, stanowiska artystyczne i psie domki, gdzie można chwilę odpocząć. Stąd zjeżdżalnią dostaniemy się do Królestwa Bajdocji. 

Królestwo Bajdocji to zacumowany statek, który czeka na wielbicieli przygód i podróży. Naszym zadaniem jest odnalezienie kałamarza z niekończącym się atramentem. Znajdziemy tu zwoje lin, busolę, zaczarowane mapy, łowisko i morskie głębiny. Ta strefa wzmacnia w dzieciach otwartość i ciekawość świata, zamiłowanie do podróży, umiejętności manualne i niesamowicie rozwija wyobraźnię. Tuż obok znajduje się Abecja  - podwodny dwór Królowej Aby, gdzie można spotkać niezwykłe stworzenia kryjące się w głębinach. 

Kolejna kraina to Planeta Fantazja dla wszystkich miłośników kosmosu. Kosmiczna kapsuła, układ międzyplanetarny, fotel Wielkiego Elektronika, złomowisko robotów, rakieta galaktyki. Nasze zadanie to ukończenie Szkoły Pilotów ścigacza Voltan II i odnalezienie szmaragdowej szkatułki doktora Paj-Chi-Wo. 

Kolejnym punktem naszej przygody były kreatywne warsztaty z Wielkim Elektronikiem. Odbywały się one w się w Kuchni Pana Kleksa, gdzie również można wziąć udział w warsztatach kulinarnych.

A po wyczerpujących przygodach odpoczywamy w kawiarni Meluzyna, gdzie czekają same smakowite, naturalne i obsypane kolorowymi piegami słodkości i pyszna kawa.


Bezpieczeństwo w Bajce Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa przez pandemię przeszła trudny czas - ze względu na obostrzenia była bardzo długo zamknięta. Ale już są otwarci i cała ekipa Pana Kleksa czeka na dzieci przez 7 dni w tygodniu.

Osobiście nie znam bardziej bezpiecznego miejsca, bo tak innowacyjnych rozwiązań jeszcze nigdzie nie spotkaliśmy - na wejściu kamera termowizyjna mierzy temperaturę każdego wchodzącego, laserowe oczyszczacze powietrza usuwają pyły, alergeny i bakterie, 15 lamp UV-C dezynfekuje całą przestrzeń gdy Bajka śpi, 3 ozonatory powietrza działają antywirusowo, oraz 2 tężnie solankowe. 

W Bajce dzieci chodzą w skarpetkach, więc polecam mieć je ze sobą ( gdyby dziecko było na przykład w sandałkach) Dorośli mogą wejść w butach, ale przedtem muszą skorzystać z wyjątkowego urządzenia - foliomatu na buty. 

Jeśli zapomnicie skarpetek to też się nic nie stanie, bo sklepiku Pana Kleksa można kupić pamiątkowe skarpetki. Zresztą nie tylko skarpetki, bo również piękne, ręcznie malowane filiżanki, kubki i inne naczynia Porcelany Bogucice wytwarzane w sąsiedztwie Bajki. Kupicie również książkę o przygodach Adasia i Beboka oraz fajne pamiątki. 

Bajkę odwiedziliśmy w jesienią 2020 roku. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Mama and Home , Blogger